Etikoterapia

      Etikoterapia sa zjednodušene vysvetľuje ako liečba zvykov, resp. zlozvykov mysle, negatívnych emócií a nesprávnych postojov, ktoré vytvárajú náš charakter. Zakladateľ Etikoterapie MUDr. Bezdék popisuje vznik duševných a fyzických chorôb podľahnutiu ľudským nerestiam a slabostiam, ktoré sa stali súčasťnou nášho každodenného života. Preto je v prvom rade etikoterapia liečba charakteru človeka. Všetko, čo má spojitosť s akoukoľvek chorobou, sa podľa etikoterapie najskôr uskutočňuje na úrovni energetickej a emočnej, až následne vo fyzickom tele. Choroba je výsledkom nášho doterajšieho spôsobu života, nášho prežívania, našich myšlienok a prianí, ale aj výsledkom epigenetického - rodového vplyvu. Preto sa niekde uvádza, že etikoterapia je liečba mravnosťou, liečba poznaním seba samého a navrátenie svojich vnútorných hodnôt, mravou a cností do rovnováhy zo svojim svedomím a častokrát aj svojím poslaním.

Etikoterapia stojí na etických (mravných) princípoch človeka. Stojí nad egom a osobnými potrebami. Predstavujú najvyššie cnosti, ušľachtilé ideály a hodnoty. Môžeme medzi ne radiť pravdovravnosť, čestnosť, úprimnosť, vernosť, láskavosť, striedmosť, rozvážnosť, smelosť, a iné. ( o tom v ďalšom článku).

"Jako všechno na světě, má i nemoc vedle svého běžného, každému patrného smyslu hluboký, utajený smysl, který většina lidí přezírá a nezná. Nemoc nepřichází na člověka jen proto, aby jej mučila a nakonec přivedla ke hrobu. Nemoc má naopak význam upozorňující, očišťující a hlavně má spoluúčinkovat, má pomáhat našemu duchovnímu principu v jeho věkovitém zápase s hmotným tělem k vítězství ducha nad tělem. Tedy především každý člověk, který onemocní jakoukoli chorobou, si má uvědomit, že v jeho mravním životě se stala nějaká porucha. "    Ctibor Bezděk

Je dôležité povedať, že pestovanie týchto cností nespadajú pod žiadne náboženstvo, cirkev či hnutie. Preto pestovanie a zušľachťovanie týchto cností nie je výsadou žiadnej organizácie, ani smeru a teda ani Etikoterapie. Je to osobná záležitosť, ktorá patrí iba človeka samému. Preto cnostný človek nie je bezpodmienečne katolík, ani evanjelik aj keď zakladateľ Etikoterapie MUDr. Ctibor Bezděk bol silne zbožným a veriacim človekom a samá etikoterapia sa opiera na zbožnosť. Je potrebné povedať, že, cnostným človekom môže byť aj ateista, ktorý verí v najvyššie dobro v človeku a pestuje a rozvíja svoj charakter.

Každý smer, ktorý sa zaoberá zušľachťovaním týchto cností môže iba napomáhať tým ľudom, ktorí k danému smeru majú bližšie, ako k inému. Niektoré smery však cnosti veľmi skresli a nemusia už odzrkadľovať presne to, čo daná cnosť v skutočnosti znamená. To je na zodpovednosti každej ľudskej bytosti, aby dôkladne študovala pravdivosť a dôveryhodnosť všetkého. Zdravý skepticizmus nemieša hrušky s jablkami, práve naopak, napomáha oddeliť plevel od žita.

Účelom etikoterapie je napomáhať odkrývať dlhodobo neužitočné charakterové vlastnosti človeka ( O strednosti ), ktoré ho priviedli do neželaného stavu, či už zdravotného, vzťahového, finančného a pod. a následne napomôcť obnoviť a prinavrátiť prirodzené fyzické zdravie, vzťahové zdravie, finančné zdravie a pod.

Všetky tieto dlhodobo neužitočné charakterové vlastnosti sa premenia do nižšej úrovne do úrovne emócií vo forme závisti, nenávisti, krivdy, zlosť, ľútosť, strach kde môžu narúšať emočnú rovnováhu človeka. Výsledkom môžu byť psychosomatické ochorenia. Vtedy hovoríme, že sa emócie somatizovali, čiže stelesnili - zhmotnili, a prejavujú sa v podobe konkrétnej "choroby" na našom fyzickom tele.( prečítaj si viac v článku "Choroba neexistuje" ). Príliš veľa navonok prejaveného hnevu sa môže odraziť na nerovnováhe pečene, príliš veľa potlačeného hnevu oslabuje zas funkciu sleziny, ktorú oslabujú aj pocity osamelosti či opustenosti. Ak človek príliš závidí, môže sa to prejaviť aj na funkcií jeho očí.

Etikoterapia napomáha človeku, na všetkých jeho úrovniach. Pomáha ako na fyzickej, mentálnej, psychickej ale aj duchovnej, ktorá je sídlom nášho charakteru ( o jednotlivých úrovniach viac v článku " Úrovne človeka" ). Žiadna úroveň nie je dôležitejšia ako ostatná. Každá úroveň, tým že je tu, je tu pre nejaký dôvod. Nie je telo dôležitejšie než duša, ani naopak. O každú úroveň sa treba príkladne starať a zušľachťovať ju. Jedná sa o holistický prístup, ktorý pristupuje k človeku s vedomím prepojenia všetkých jeho úrovní - celkov. Preto sa takýto prístup nazýva aj celostný, ktorého zástancami sú napríklad MUDr. Hnízdil alebo doktor Valerij Sinelnikov.

Zušľachťovanie je proces neustáleho sebazdokonalovania všetkých úrovní prostredníctvom osobnej vízie, viery, odhodlania a hlavne primeranej sebadisciplíny, obety a odriekania ( viac o tom v inom článku ).

Všetky úrovne sú navzájom prepojené a každá úroveň ovplyvňuje ako úroveň nad ňou tak aj úroveň pod ňou. Dôležité je z akej úrovne nakoniec konáme.

Ak niekto koná na podnet čisto na psychickej úrovne, je reaktívny typ človeka, ktorého všetko rozruší nahnevá, na všetko musí reagovať. Každá jeho potreba musí byť naplnená, najlepšie hneď a bezohľadu na svoje okolie či seba samého. V práci sa ho niečo dotklo, prišiel domov preniesol negatívnym myslením negatívnu energiu na manželku. Tá pod vplyvom negatívnej atmosféry sa začne ľutovať a a siahne po čokoláde a skončí pri tretej.

Alebo inak, človek, ktorý dokáže ovplyvňovať druhých, výborne vyzerá, má správne myšlienky, dokáže manipulovať s ľudmi, motivovať ich, presvedčiť, očariť svojou "charizmou" ale len za účelom svojej vlastnej potreby zisku, chamtivosti, bezohľadnosti.  Chýba tu Etika charakteru, vyšší princíp, vyššie dobro, ekologické zmýšľanie. Aké následky budú mať moje činy voči mne,mojej rodine, rodu, najbližšiemu okoliu, mestu, či krajine z dlhodobého hľadiska? Časom sa takéto konanie prejaví, ako na zdraví, tak aj vzťahoch.

Sebectvo vyplývajúce z nižších potrieb a všetky prejavy pýchy sú zhubné, a skôr či neskôr sa prejavia na fyzickom zdraví, finančnom zdraví, vzťahom zdraví a pod.

Etikoterapia napomáha prinavrátiť rovnováhu, napomáha procesu liečenia a uzdravuje všetky úrovne, ktoré sa nachádzajú pod nou.

                                                                                                                                         Robert Kačalka

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky